Zbiórka na utrzymanie forum. Zebrano 130zł z 173zł. Pomóż yamahadt.net działać przez kolejny rok
Przejdź do pełnego widoku
Wszystko co związane z prawem, przepisami.
Odpowiedz

Brak prawa jazdy 17 lat

12 maja 2016, 20:13

Siemanko krótkie pytanie. Za brak prawa jazdy w wieku 17 lat 500 zł i na tym się kończy czy jakaś sprawa w sądzie lub coś tego typu?


JEŻELI PODOBNE PYTANIE SIĘ KIEDYŚ POJAWIŁO TO NAJMOCNIEJ PRZEPRASZAM

Re: Brak prawa jazdy 17 lat

13 maja 2016, 9:15

Na 2016 planowano nową ustawę o zwiększonym rygorze dla kierowców bez uprawnień, nowe kary będą znacznie boleśniejsze (podobno od 3000zł w górę) bo czyn będzie nazywany przestępstwem a nie jak do tej pory wykroczeniem drogowym.
Dziś można jeszcze śmigać na starym taryfikatorze, który za brak prawa jady przewiduje karę do 500zł. Trzeba jeszcze pamiętać, że w przypadku kolizji dla jadącego bez uprawnień dodatkową konsekwencją będzie regres ubezpieczeniowy.
Link do taryfikatora na 2016:

http://superbiz.se.pl/wiadomosci-biz/ta ... 60410.html

Re: Brak prawa jazdy 17 lat

13 maja 2016, 9:50

Dzięki wielkie.

-- 13 maja 2016, 11:02 --

@hazard A wiesz może, w jakim przypadku jest zakaz wyrabiania prawa jazdy przez x lat?

Re: Brak prawa jazdy 17 lat

13 maja 2016, 10:17

Zakaz obligatoryjny:
Podstawą obligatoryjnego orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na zawsze jest ponowne skazanie osoby prowadzącej pojazd mechaniczny w warunkach określonych w art. 42 § 3 k.k. Wyraz „ponowne” oznacza, że sprawca był uprzednio skazany za przestępstwo określone w art. 42 § 3 k.k., a ponadto w chwili czynu znajdował się w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia.
Drugie skazanie musi nastąpić za którekolwiek z tych przestępstw sprawcy będącego prowadzącym pojazd mechaniczny i również znajdującego się w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub który zbiegł z miejsca zdarzenia.
Warunek ponownego skazania oznacza, iż poprzednio musiał zapaść wyrok skazujący, nie jest natomiast istotne, na jaką karę sprawca był poprzednio skazany ani czy tę karę odbył.
Nie jest również konieczna tożsamość popełnionych przez sprawcę przestępstw komunikacyjnych. Należy podkreślić, że obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów na zawsze dotyczy wyłącznie osób prowadzących w czasie popełnienia przestępstwa pojazd mechaniczny.
Jedną z przesłanek jego orzeczenia jest bowiem ustalenie, że sprawca popełnił uprzednie i następne przestępstwo prowadząc pojazd mechaniczny.
Zakaz fakultatywny:
Zgodnie z art. 42 § 3 k.k., fakultatywne orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów na zawsze jest dopuszczalne w przypadku spełnienia kumulatywnie następujących przesłanek:
1. popełnienie przez sprawcę przestępstwa określonego w art. 173 (sprowadzenie katastrofy komunikacyjnej) lub 174 (sprowadzenie niebezpieczeństwa katastrofy), którego następstwem jest śmierć innej osoby lub ciężki uszczerbek na jej zdrowiu lub przestępstwa określonego w art. 177 § 2 lub w art. 355 § 2 (wypadek komunikacyjny, w którego wyniku ktoś poniósł śmierć lub doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu),
2. sprawca w czasie popełnienia jednego z ww. przestępstw znajdował się w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia.
Fakultatywny zakaz prowadzenia pojazdów na zawsze dotyczy wszystkich osób uczestniczących w ruchu, a nie tylko prowadzących pojazd.
Przedmiotowy zakaz może być orzekany również wobec pieszych, nawet jeżeli w ogóle nie mają uprawnień do prowadzenia pojazdów.
Odpowiedz