Odpowiedz

Yamaha tdr 125 niektóre z wielu pytań:D

12 sty 2014, 9:06

Witam! jestem nowy na forum jak trochę pogrzebałem nic nie znalazłem co mnie interesuje więc zakładam nowy temat odnośnie Yamahy TDR 125, a mianowicie wczoraj rozebrałem swoją TDR-ke (2001r) chce zrobić mały "tuning" wizualny i wszczepić jej parę tasiemek led (coś w stylu "neonów" które parę lat temu podbijały rynek), ale jak się zabrałem za to wiec musiałem rozebrać Yamahę prawie ze wszystkich plastików, no ale stwierdziłem że przy okazji jak już jest trochę rozkręcona wyczyszczę filtr powietrza gaźnik itp. no i właśnie zaczęło mnie nękać parę pytań odnośnie Yamahy a dokładniej budowy silnika i osprzętu, a mianowicie:

1. przy ujściu oryginalnego filtra powietrza tam gdzie jest ta dziura do przyczepienia pod gaźnik mam doczepione oryginalnie jakieś małe pudełeczko, a także podobne pudełeczko jest przymocowane także oryginalnie do tego łącznika między gaźnikiem a membraną zdziwiło mnie to bardzo ponieważ miałem kiedyś Hondę nsr i nic takiego tam nie było i właśnie o to jest moje pierwsze pytanie co to takiego może być?
wujek google mi nie pomógł więc zwracam się do was. ja myślę że to może jakieś blokadki ale sam nie wiem o co tu chodzi:D

2. drugie pytanie jest związane dosłownie z silnikiem bo zauważyłem że mam jakiegoś składaka... tdr mam dokładnie od września 2013r więc bardzo krótko i nie miałem okazji jej dobrze poznać mechanicznie więc zaczynam to nadrabiać. no ale wróćmy do pytania oglądając dokładniej silnik zauważyłem że na silniku mam oznaczenie Y-1, a czytałem gdzieś na jakimś forum, że ta seria silników (Y-1) podobno miała najmocniejsze silniki więc się zacząłem cieszyć ale ta radość nie była zbyt długa... oznaczenie cylindra znalazłem z drugiej strony a tam wybite Y-2 gdy rozkręciłem "górę" mojego moto czyli zdjąłem bak owiewki i filtr powietrza znalazłem oznaczenie na głowicy Y-1 czyli ktoś już zmieniał cylinder ;/ no ale czy to prawda że silniki o oznaczeniu Y-1 były jakieś wyjątkowo mocniejsze od reszty? Te silniki Y-1 były montowane chyba w tdr belgrada o ile dobrze kojarzę?

Jeżeli ktoś będzie chciał fotki tych elementów które opisuje to postaram się dodać :)

Najbardziej mnie interesuje odpowiedz z tymi pudełkami bo jeżeli to jakieś blokadki to z miejsca wypieprzam i zaklejam dziury po nich:D

A jeszcze inne pytanie mam tylko to już o jazde tym moto ponieważ gdy jeździłem yamahą to zdarzało się że czasem była ostro piłowana no i gdy się w miare dobrze zagrzała to odczuwałem lekki spadek mocy tak jakby czasem nie miała siły jechać czy to jest zwiazane z kompresją?;/ A drugie co przy mocno rozgrzanym silniku pewnego razu gdy jechałem na przyklad na 5 biegu i zbiłem na 4 ponieważ wychamowywałem troche silnikiem żeby mnie kolega dogonił. wiem że tak nie wolno no ale gdy zbiłem bieg niżej i troche wciskałem hamulec bez dodawania gazu słyszałem małe pykanie w silniku gdy przystanołem i kręciłem moto to powyżej 5-6tys obr też było slychać pykanie przejechałem spokojnie pare km później postój gdy moto troche ostyglo to pykanie ustało co to mogło być??

Z góry dzięki za odpowiedzi mam nadzieje że będą przydatne :mrgreen:

Re: Yamaha tdr 125 niektóre z wielu pytań:D

12 sty 2014, 12:17

1. Są to gasboxy. Zasadę działania można znaleźć na googlach.
2. Nie jest to składak, tak ma być.
3. Trzeba przejrzeć silnik, bo jak przypuszczam nie masz pojęcia kiedy był robiony ostatni remont. Najprostsze co można zrobić to jechać na pomiar kompresji.

Re: Yamaha tdr 125 niektóre z wielu pytań:D

12 sty 2014, 17:00

a to stukanie nie masz pojęcia od czego mogło być? stukało coś tak jakby w okolicach cylka ;/ Kolega słuchając ten stukot stwierdził że może to lekko obijać tłok o brzeg zaworu wydechowego nie wiem ile w tym prawdy ale sądzę że to raczej nie zawór bo raczej gdy projektowano ten silnik to pomyślano o tym że zawór może się rozregulować czy coś i obrócić w którąś ze stron i nie wydaje mi się że jest on dosłownie przy komorze spalania żeby zahaczał o niego tłok... :F

Re: Yamaha tdr 125 niektóre z wielu pytań:D

13 sty 2014, 1:03

Zawór zahaczy o tłok jeśli tłok już jest wylatany a przy szlifie nie skorygowano zaworu.

Re: Yamaha tdr 125 niektóre z wielu pytań:D

13 sty 2014, 18:08

Kolejne pytanie czy mój cylinder jest na tulei czy nicasil? po oznaczeniu cylindra mozna rozpoznać? bo jeżeli nicasil to chyba raczej nie był szlifowany?? ;P

+++

dodam że oznaczenie cylindra to FU00 (tak pisze po lewej stronie cylka czyli od tej strony gdzie dźwignia zmiany biegów :mrgreen: ) wiecej żadnych wybitych numerów itp nie widziałem no oprócz tego Y-2 co jest wybite po prawej stronie cylka ;)
To jest tulejka czy nicasil?? ;P

PPP; Johnny

Re: Yamaha tdr 125 niektóre z wielu pytań:D

13 sty 2014, 20:52

To można sprawdzić tylko poprzez ściągnięcie cylindra, motor ma swoje lata i nie wiadomo czy ktoś już tulei nie wsadził.
Odpowiedz