Wszystko co związane z prawem, przepisami.
Odpowiedz

Jazda na motorze bez wymaganej kategori

01 maja 2015, 19:29

Witam

Co się stanie w przypadku gdy policja zatrzyma mnie na motorze (DT 125) a ja będę mieć kat. B (poniżej 3 lat)?
Wiem, że teraz za takie coś jest 300zł mandatu i śmigamy dalej <banan>

Teraz chcą wprowadzić, że za jazdę bez uprawnień jest mandat 3 000zł i sprawa w sądzie. I tu się rodzą moje wątpliwości, kiedy oni chcą to wprowadzić (słyszałem, że już ta ustawa przeszła ale jeszcze nie ma jej w dzienniku ustaw - to pytanie kiedy to wejdzie w życie)?

Najbardziej byłbym zadowolony z linku do artykułu (z potwierdzonym info) bo na razie wszystkie artykułu jakie znalazłem i przeczytałem były o tym, że dopiero jest projekt takiej ustawy ale kiedy to wejdzie w życie czy coś to ni ho ho nie mogę znaleźć <help>

Re: Jazda na motorze bez wymaganej kategori

01 maja 2015, 19:38

wiktor pisze: za jazdę bez uprawnień jest mandat 3 000zł


Ale z tego co piszesz masz uprawnienia, tylko nie na tą kategorię, więc to nie jest dokładnie sprecyzowane w tych nowych zmianach.

Re: Jazda na motorze bez wymaganej kategori

02 maja 2015, 11:13

Zależy jak na to patrzeć. Mam uprawnienia do kierowania samochodami a do kierowania motocyklami nie mam uprawnień.

I właśnie dlatego proszę o jakieś fachowe wytłumaczenie lub jakiś dobry artykuł bo można się pogubić.

Re: Jazda na motorze bez wymaganej kategori

02 maja 2015, 13:23

500 zł za brak prawa jazdy, 300 zł za brak kategorii.
Czyli masz B mniej niż trzy lata, to nie masz uprawnień do jazdy motocyklem ALE masz kategorie B, więc dostajesz 3 stówy. To samo sie tyczy jak byś miał C, a nie miał A to też dostajesz za brak kategorii.

Re: Jazda na motorze bez wymaganej kategori

02 maja 2015, 16:53

To jak jest teraz to wiem :F ale mnie bardziej interesują te zmiany co mają wejść/weszły.

Re: Jazda na motorze bez wymaganej kategori

02 maja 2015, 19:45

Jazda jazdą jak złapia to 300zyli i tyle gorzej jak wypadek spowodujesz lub nawet nie z twojej winy :) wtedy koszty pokrywasz z własnej kieszeni a jak jest ktoś poszkodowany to możesz nawet dożywotnio :) już nawet nie mówie o karze pozbawienia wolności jak ktoś by w takim wypadku zmarł :)

Re: Jazda na motorze bez wymaganej kategori

04 maja 2015, 17:19

Z tą kwestią wypadku nie z winu kogoś bez prawka to można by się kłócić 8)

Mnie się tylko rozchodzi o te nowe przepisy. Wypadki zostawmy na bok :)

Re: Jazda na motorze bez wymaganej kategori

06 maja 2015, 15:50

Tak jak koledzy pisza:)
Z tym że jesli masz mniej niż 3 lata dostaniesz 500zet
jesli więcej niż 3 lata kat B a brak kat A dostaniesz 300 :)
Sąsiad przerabiał :D

Re: Jazda na motorze bez wymaganej kategori

06 maja 2015, 15:56

Po 1 mi chodzi TYLKO o te nowe przepisy
Po 2 chyba zebros masz jakieś trefne informacje <lol>

3 razy padła wypowiedź o przepisach, które są obecnie. A mi chodzi o te nowe przepisy.

Re: Jazda na motorze bez wymaganej kategori

14 maja 2015, 0:18

Tu masz te zmiany co niby mają wejść w życie:
http://www.klub.psl.pl/assets/files/pro ... %C5%84.pdf
Jest to projekt (autorstwa posłów PSL) nowelizacji kodeksu wykroczeń i ustawy prawo o ruchu drogowym.
Czyli jazda bez uprawnień będzie przestępstwem a karę za to będzie orzekać Sąd i nie wciskajcie ciemnoty, że za to można dostać mandat 3.000. Te 3.000 to jest grzywna którą może ukarać Sąd. Z tego co wiem to rząd nad tym projektem jeszcze pracuje i nie ma jeszcze terminu kiedy one wejdą w życie. A ty z tego co widzę masz inny problem bo jak wyżej podkreślali masz uprawnienia (prawo jazdy) tylko nie masz uprawnienia wymaganego dla danego rodzaju pojazdu - zgodnie z prawem polskim jest to wykroczenie i grozi za to grzywna w drodze mandatu - 300 zł .W tym projekcie nie ma wzmianki o surowszych karach za jazdę bez uprawnienia dla wymaganego rodz. pojazdu, jest tylko wzmianka o zaostrzeniu kar za jazdę bez uprawnień do kierowania pojazdami czyli bez prawa jazdy.
Odpowiedz