Z racji, że wiele osób mnie pyta jak przerobić dt, powstaje poradnik i do niego będę odsyłał.
Ten sposób dotyczy tylko i wyłącznie zmiany oryginalnej dt125x(supermoto) na enduro-nie odwrotnie.
1. Aby w ogóle przystąpić do przeróbki potrzebujemy: koła z dt125(wersja terenowa, rocznik nie ma znaczenia), tulejkę do przedniego koła, adapter tarczy lub zacisku, tarcze hamulcowe oraz ślimak(opcjonalnie).
2. Tylne koło:
Szybko rzecz ujmując - jest najmniej problemowe. Jeżeli posiadamy tarcz hamulcową z kół enduro, jedynym problemem są wystające śruby mocujące tarcz- są to zwykłe imbusowe śruby, które będą haczyły o zacisk.
*jeżeli posiada ktoś lepsze zdjęcie przedstawiające śruby- zamienię
Podczas gdy w sm są wtoczone w tarcz, przez co mniej wystają.
Opcja pierwsza - przekręcamy tarcz z kół supermoto i niczym więcej się nie przejmujemy.
Opcja druga - kupujemy śruby stożkowe
Dajemy otwory do stoczenia, zakładamy tarcz - efekt ten sam.
Ostatecznie tylne koło zakładamy na tych samych tulejkach co są koła sm i tył mamy gotowy.
3. Przednie koło:
Z przodu mamy nieco większy problem, ponieważ przednia piasta koła terenowego jest węższa, mocowanie tarczy sprawia, że koło byłoby przesunięte na jedną stronę. Do rozwiązania tego problemu możemy iść na dwa sposoby: A - posiadamy tarcz SM i na niej się opieramy; B mamy tarcz z kół enduro. Zalety i wady zostaną opisane kolejno w poradniku.
W każdym przypadku potrzebujemy zestaw jak niżej na zdjęciu:
*dwie podkładki -> **ślimak ->tulejka -> *dwie podkładki
Podczas zakupu kół radzę się upewnić czy sprzedający posiada tą tulejkę, ponieważ bez niej nie jesteśmy nic dalej zrobić.
Metoda A
Opierając się na tarczy 300mm(z kół sm) będziemy potrzebowali również pierścień dystansujący(adapter), który pozwoli na dobre ustawienie tarczy(odległość koła miedzy lagą, uwzględniając także zacisk), a także przejście ze śrub M6 na M8. Całość wygląda tak:
Po takim zabiegu koło mamy już gotowe do założenia, a całość należy zakładać w kolejności: *dwie podkładki -> **ślimak -> koło -> tulejka -> *dwie podkładki.
Zalety: wytrzymałość, pewność hamowania, łatwa i szybka zamiana(wyciągamy ośkę, zamieniamy tylko koła i gotowe), trwałość, nie dotykamy oryginalnego mocowania zacisku, dobre prowadzenie.
Wada: większy koszt niż metody B
Metoda B
W tym przypadku posiadamy tarcz hamulcową z kół enduro. Do odpowiedniego zamocowania koła będziemy potrzebowali pewnego rodzaju adapter, który wygląda mniej więcej tak:
Ale w odróżnieniu od metody wyżej, tutaj dobieramy się do zacisku hamulcowego. Składamy dokładnie tak samo jak wyżej: *dwie podkładki -> **ślimak -> koło -> tulejka -> *dwie podkładki.
Efekt końcowy:
Zalety: Cena
Wady: czas potrzebny do przekładki; co prawda podczas moich testów nic się złego nie wydarzyło, jednak nie ufam tej konstrukcji, ponieważ materiał miejscami jest dość cienki, a naprężenia duże; śruby muszą być ścięte ponieważ brakuje miejsca, słabe hamowanie, klocki nie stykają się całą powierzchnią cierną(pomimo maksymalnego możliwego dopasowania), przez co powstają progi. Osobiście bym odradzał.
*Podkładki - Po pierwsze, to nie są zwykłe podkładki ponieważ są one na otwór 17mm, grubość także musi być odpowiednia(jak dobrze pamiętam 1,2mm), aby nie rozpychać lag( skutkuje złym funkcjonowaniem, szybszym zużyciem). Możliwe jest dorobienie całościowego dystansu, zamiast dwóch podkładek - zyskujemy na wygodzie, tylko jaki tokarz podejmie się obróbki metalu o całkowitej długości ~3mm ....
**Ślimak - pozostaje jeszcze kwestia prędkości. Jeżeli nie patrzymy na licznik, możemy założyć ten sam co jest w kołach sm (będzie zaniżał prędkość, ponieważ obwód koła się zwiększa). W przeciwnym wypadku należy dokupić z kół enduro.
Wady i zalety to tylko i wyłącznie moja subiektywna opinia. Wyżej wymienione konfiguracje zostały przeze mnie osobiście przetestowane podczas wyjazdów w teren jak i zwykłej jazdy.
Aktualnie posiadam ostatni egzemplarz adapteru. Więcej informacji adapter-tarczy-sm-enduro-komplet-tarcz-hamulcowa-t9599-10.html#p68465 lub na pw.
Wszelkie widoczne błędy proszę zgłaszać.
dla wyszukiwarki: adapter, zmiana kół, supermoto, sm, enduro, re, dtr
-- 25 maja 2018, 23:51 - pt --
Mała aktualizacja. Tarcz jak i adapter należy dokręcać stopniowo w odpowiedniej kolejności(jak niżej):