Temat zamknięty

Bieg jałowy

27 paź 2013, 22:04

Witajcie, moim następnym problemem jest to, że na postoju ciężko, praktycznie wcale nie chce wskoczyć luz. Próbowałem przechylać moto na różne sposoby, nic to nie daje. Gdy go wyłączę wchodzi jakby nigdy nic. Ostatnio nawet podczas jazdy trudno mu wskoczyć, choć nigdy ten problem nie występował (podczas jazdy). Macie jakieś rozwiązanie?

Re: Bieg jałowy

27 paź 2013, 22:13

Olej w skrzyni wymienić, jak nie pomoże to sprawdzić kondycję sprzęgła.

Re: Bieg jałowy

27 paź 2013, 22:29

Stoisz w miejscu i silnik (rozgrzany) pracuje na wolnych obrotach, trzymając sprzęgło na maksa wciśnięte wrzucasz bieg bez dodawania gazu. Silnik gaśnie czy nie?

Re: Bieg jałowy

27 paź 2013, 22:40

Nie gaśnie, chodzi podobnie jak na luzie.

Re: Bieg jałowy

27 paź 2013, 22:50

Sprzęgło raczej nie jest tu winne, ale dla pewności; kiedy był zmieniany olej w skrzyni i jeśli wiesz jaki to olej?

Możesz jeszcze unieść tylne koło, odpalić moto, wrzucić bieg i trzymając sprzęgło koło ma stać w miejscu a jeśli się kręci musi się dać zatrzymać ręką bez dużego wysiłku.

Jeśli koło stoi albo daje się zatrzymać, problem może leżeć po stronie układu przerzutnika biegów. Mam na myśli ten dynks, który blokuje wybierak w zadanej pozycji. Nie pamiętam, jak to jest rozwiązane w 80tce.

Re: Bieg jałowy

27 paź 2013, 23:00

Kupiłem go niedawno. Powiem tak, nie mam pojęcia:
- kiedy był zmieniany olej
- jaki jest
Jedyne co wiem to przy simeringu od wajchy zmiany biegu "wycieka" olej od skrzyni. Myślę, że jest dosyć stary, bo jest czarny jak smoła.
Jak się go wymienia?
Jutro spróbuję z tym kołem.

Re: Bieg jałowy

27 paź 2013, 23:14

Jak nie wiesz kiedy był olej zmieniany i jaki jest to koniecznie wymień go na nowy. Np. Motul Transoil Expert 10w40 ok. 40-50zł.

Spuszczasz stary i wlewasz nowy :D Korek spustowy jest od spodu silnika, wlew jest za kopnikiem. Przed wymianą warto rozgrzać silnik, ciepły olej łatwiej spuścić.

Wymień sobie ten simmering. Koszt to kilka złotych, wymiana nie jest trudna. Trochę się trzeba pomęczyć z wyciągnięciem, nie zawsze łatwo wychodzi.

Re: Bieg jałowy

27 paź 2013, 23:20

Ale takie zabawki to zostawiam na weekend, bo w tygodniu nie mam czasu. Szkoła, muzyczna, motor, itd... A może być przypadek, że olej całkiem wyciekł, bo miałem przypadek że ciekło jakby tego simeringu wgl nie było, tak przez 3 sekundy i przestało. Więcej się nie powtórzyło.

Re: Bieg jałowy

28 paź 2013, 9:14

Oleju nie wlewaj z motula, bo klei tarcze i możesz mieć podobny efekt. Moje propozycje to Ipone BOX lub BOX 2, Castrol Power 1 10w40

Re: Bieg jałowy

31 paź 2013, 23:15

U mnie w DT jest to samo, ale na jakimś forum przeczytałem (nie wiem ile w tym prawdy), że to wina rodzaju skrzyni biegów. Nie pamiętam o co dokładnie chodziło ale, żeby wrzucić luz najlepiej albo jechać powoli, albo lekko poruszyć motocykl do przodu i wtedy wchodzi bez żadnych problemów ;) Nie mówię, że wymiana oleju jest złym pomysłem, bo sam wymieniłem i też łatwiej wchodził ten bieg ale cały czas był ten sam problem, że często nie wchodził za pierwszym razem ;)
Temat zamknięty